sobota 3. března 2012

Sarah Dessen - Ukolébavka RECENZE

Remy nevěří v lásku, a ostatně proč by měla? Její matka se se popáté vdává a její otec, kterého nikdy nepoznala, ji zanechal jen jednu ubohou píseň – Ukolébavku, kterou si lidé tak často a tak absurdně nechávají hrát na svatbách.
Remy ale věří na zábavu, a tak o kluky nemá nouzi, s kamarádkami chodí pařit a vůbec si užívá života. Přesně podle plánu, s cynismem, nadhledem a jistou dávkou blahosklonnosti nad city ostatních. Pak se ale v jejím životě objeví Dexter a snaží se jí převrátit život vzhůru nohama. Otázkou je, zda o to ledová královna Remy vůbec stojí…

Recenze je bez spoilerů

Na lásku můžete mít různý pohled. Můžete být beznadějní romantici, kteří touží po lásce až na věky a spoustě zamilovaných gest. Můžete se na lásku koukat spíše realisticky - prostě něco normálního, co tolik nepotřebujete, ale nebráníte se tomu. Nebo na lásku nevěříte. Myslíte si, že je to jen výmysl z knih a písniček. Jako Remy.


Remy zrovna dokončila střední školu a chystá svatbu svojí matce. Bude to už páté manželství a Remy už předem počítá s tím, že dříve či později skončí. Jenže pak narazí - doslova - do Dextera, kterému se na první pohled zalíbila a nebojí se jí to říct. Ale Remy na lásku nevěří, takže z toho nic nebude. Ani za sto let.

Ukolébavka je lovestory. To o ní zdánlivě vypovídá všechno, ale po přečtení zjistíte, že je tam něco víc. Postrádá totiž přívlastek "typická". Do jejího přečtení jdete spíše s odstupem, čekáte klišé. A ano, dobře, konec jde odhadnout, více méně. To průběh Ukolébavky je to, co z ní dělá něco víc než "typickou lovestory".

Sarah Dessenové se povedlo - kromě porušení scénáře, který jsem si pro Ukolébavku představovala - napsat docela realistický text, o kterém nebude tolik pochybovat, že by se doopravdy mohl stát. Ve spoustě dnešních knížek se dozvídám, že dnešní mládež nepije, slovo drogy ani nezná a víceméně čeká na sex po svatbě. Což, přiznejme si to, by bylo opravdu hezké, ale poněkud utopické. Tomu se autorka vyhla, a vyobrazila skutečnost.

Remy je v průběhu knihy obklopena stálou skupinkou postav. Zatímco její tři kamarádky a rodina navozují spíše vážnější atmosféru a témata k zamyšlení, o odlehčující a vtipnou stránku se stará Dexter a jeho kamarádi/spoluhráči v kapele.

   Dexter už byl doma, seděl v obývacím pokoji, sledoval televizi a jedl mandarinky. Evidentně byly v Mayor's Market za sníženou cenu a Ted dostal slevu. Bylo jich asi pětadvacet v každé krabici a byly, podobně jako Donovy nutridrinky, všude.
(...) Pak se dveře otevřely znovu a vešel Ted ve své zelené haleně z Mayor's Market se dvěma krabicemi mandarinek v ruce.
   "Ach, bože," řekl Dexter, "prosím, už žádné mandarinky."
(...)"Hádej, co se Tedovi podařilo sehnat dneska v práci?" Následoval pauza, když Lucas nabídl svoji teorii. "Ne, mandarinky to nejsou..." (str. 215, 216, 219)

Navíc, Ukolébavka vám uteče opravdu rychle. Není to nějak zvlášť tenká kniha, se svými 373 stránkami spíše střední, ale přesto nad ní nebudete prodlévat věčně. Dokonce má zřejmě magické schopnosti. Například člověk čte, je na straně 207, přečte další stránku a najednou má stranu 213! To se mi stalo několikrát. A vždycky mě napadla ta samá otázka: Co ty stránky mezi? ;)

Proč tedy jenom 4 hvězdičky? Protože, pořád je to jenom lovestory. Opravdu pěkná lovestory, se vším, co má být, ale jsou lepší knížky. V tomhle žánru je to ovšem prvotřídní špička. Nemůžu se dočkat dalších knížek od Sarah Dessenové, které u nás, doufejme, také vyjdou.

80%

1 komentář:

  1. Tato kniha byla taková .. zvláštní, ani nevím jak bych jí teď pořádně popsala ..

    OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)