neděle 4. března 2012

Gemma Burdges - A Girl Like You Zhodnocení

 Abigail se před nějakou dobou rozešla s přítelem, se kterým chodila sedm let. Teď nastal zvrat v jejím téměř osmadvacetiletém životě: jde na rande. Rande ale nedopadne podle jejích představ. A proto, když jí její pohledný (a dosti promiskuitní) spolubydlící Robert prozradí pár tipů, jak má randit, rozhodne se je zkusit. 
  A světe div se, ono to funguje. Abigail má jedno rande za druhým. Ale je jen otázkou času, kdy se její nová filozofie - buď v pohodě, odtažitá, neprůstřelná, jednej brutálně - zhroutí jako domeček z karet. Potká okouzlujícího Davea, který je "naprosto dokonalý". Opravdu je to takhle, Abigail?


A Girl Like You nepatří ke knihám mého obvyklého žánru. Je to kniha pro dospělé (ale to mě nikdy nezastavilo, od doby, co mi došli v té době vydaní Harry Potterové až do etapy započaté Stmíváním před třemi lety jsem si četla cokoliv co se mi dostalo pod ruku - od dětských knížek po dospělácké detektivky. Člověk koneckonců nemůže mít doma hotovou sbírku knih od Eda McBaina aniž by jich alespoň pár nepřečetl. I když mu je teprve dvanáct).

Kdybych jí měla k něčemu přirovnat, byly by to knížky Meg Cabot (Heather Wellsová, Úspěšná smolařka, Slepá vášeň), Sophie Kinselly (Bohyně v domácnosti, Vzpomínáš si?, V rytmu charlestonu, Dokážete udržet tajemství?) a Jennifer Crusie (Švindl, Vsaď se). Pokud se vám alespoň nějaká ze zmiňovaných knih líbila, máte velkou šanci, že A Girl Like You vás zaujme taktéž.

Základní znaky: ztřeštěnost hlavní hrdinky, její občasná do nebe volající nevědomost, která ji dělá ještě sympatičtější; okouzlující hlavní hrdina - vlastně ne okouzlující, doslova k sežrání; vtipná banda přátel; jistá předvídatelnost konce, která ale nikomu v nejmenším nevadí, protože je to tak úžasně napsané; a v neposlední řadě úžasná komičnost situací. U téhle knihy se ani tak nebudete smát nad určitou větou, jako spíše nad situací, která je tolik k popukání.

Gemmě Burdges se povedla výjimečná knížka, knížka pro ženy, která není paranormální ale ani laciná jako některé ženské románky, které najdete v ještě lacinějších obálkách (no dobře,přiznávám se, taky je čtu, ale jenom na oddych xD). Nehraje si na zbytečně cudnou knížku, ale přitom mravy vašeho mladšího sourozence/dítka nebudou ohroženy, pokud ji náhodou otevře.

Kdybych k ní měla napsat něco negativního, asi bych na nic nepřišla. Na druhou stranu si nemyslete, že to vydávám za literární skvost hodný Nobelovy ceny za literaturu. to vůbec ne. Ale pokud máte rádi tenhle typ knížek, nebudete zklamaní. A Girl Like You je v oblasti ženských románů to lepší, co můžete sehnat.

90%

Žádné komentáře:

Okomentovat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)