pondělí 7. března 2011

Andrea R. Cremerová - Smečka RECENZE

Calla Torová není jen tak obyčejná americká středoškolačka: je rozená bojovnice, navíc vede smečku Nightshadeů. Většinu života tráví v lidském těle, ale stačí nepatrný impulz, drobné ohrožení, a promění se ve vlčici. Když v horách narazí na lidského mladíka napadeného medvědem grizzly, nezaváhá a zachrání ho. Poté se zadívá do jeho očí a začne pochybovat o věcech, o nichž nikdy nepochybovala. Je možné, že by se mohla svému předem určenému osudu vyhnout? Co by v jejím v životě mělo být na prvním místě: slepá oddanost pravidlům, anebo láska? A opravdu mají pravidla, na kterých tak lpí, zajistit všem lidem na světě bezpečí, jak si až dosud myslela? První díl celosvětově úspěšné, akční, napínavé romantické série.

Bez spoilerů

Nejprve bych chtěla poděkovat nakladatelství Knižní klub, že jsem si mohla tuto knihu přečíst před oficiálním vydáním jako Reading Copy.

Když jsem poprvé viděla popis téhle knihy - tehdy ještě v originále - přečetla jsem si ho a řekla jsem si : ,,Další vlkodlačí knížka, nic nového." A zase jsem na ni zapomněla.
Ale když jsem viděla, že Knižní klub nabízí Smečku jako RC, rozhodla jsem se to zkusit. A ani v nejmenším toho nelituji.

Smečku jsem začala číst ve škole a hned po pár stránkách mě to chytlo. Takže mě trochu rozladilo, když jsem ji musela odložit kvůli francouzštině. Ale jak jsem byla odpoledne doma, už mě nemohlo nic zastavit.

Elementy
Na začátku to bylo trochu zmatené, postupně jsem se dozvídala, kdo je vlastně Calla a kdo jsou její pánové. Ale tak to má být, kdyby kniha vyprskla všechna tajemství najednou, tak by to nebylo tak dobré. Takže máte spoustu času něco uhodnout sami kdo jsou vlastně ti dobří a kdo jsou zlí. Úplně to tam řečeno nebylo, ale já už si svůj obrázek udělala.

V knize je také milostný trojúhelník a zakázaná láska. Ale není to obvyklá zakázaná láska typu : Dívka pozná kluka, mají se rádi, ale kluk jí nemůže mít rád, protože je nadpřirozená bytost a mohl by jí ublížit. To ani v nejmenším. Calla nemůže mít Shaye ráda, protože už je od narození zaslíbená Renovi, a spolu povedou novou Smečku (a přesto ani s Renem nesmí nic mít - do svatby, která se nezadržitelně blíží) Ale i tak se jí začíná Shay líbit.

A tady přichází zásadní bod zlomu, kde s Callou ani v nejmenším nesouhlasím. Shay mi moc nesedí - zbožňuju Rena  ♥ ♥ ♥ ♥ ♥ Kdyby bylo po mém, Shaye by klidně mohl sežrat ten medvěd.
Ale naštěstí se zdá, že ani Calle není Ren úplně lhostejný - takže máme pořád šanci doufat, že si to Calla rozmyslí. 

  ,,Říkala jsi, že nechceš, abych tě nechal na pokoji." Olízl mi rty. ,,Tak se snažím."
  ,,Chceš porušit pravidla?" vymáčkla jsem ze sebe. ,,A co obřad?"
  ,,Rád bych tě měl po svém." Vklouzl mi rukou mezi stehna.
  Ochabla jsem jako hadrová panenka. ,,Nemůžu dýchat."
  ,,To znamená, že se ti to líbí." Znovu mě políbil.
  Koutkem oka jsem zachytila pohybující se stín. ,,Rene, počkej," zašeptala jsem, ,,zdá se mi -"
  V tu chvíli se rozlétly dveře.
  ,,No ne." Sestra Flynnová vůbec nepůsobila překvapeně. ,,Neruším?"
  Ren tiše zaklel. S ní si pro změnu netroufal zahrávat on. ,,Omlouvám se, slečno Flynnová, právě odcházím."
  Zčervenala jsem, když mi pozapínal knoflíčky. Ani jsem si nevšimla, že mi je rozepnul. ,,Hezky jsme si popovídali Cal. Uvidíme se ve třídě."
  Sklonil se, políbil mě na čelo a s vítězoslavným úsměvem odešel.
V knize nechybí ani vtip - nepadala jsem pod stůl s každou větou, ale párkrát jsem se zasmála.

A teď trochu odbočka od děje. Kniha má nááádherný obal - jsem strašně ráda, že nechali původní. Dívka na obrázku - předpokládám, že to má být Calla - na mě působí, jako by se v následující chvíli chystala na Vás skočit ve své vlčí podobě.
Název se od svého původního liší - oficiálně to byl Nightshade (tedy Noční stín) - ale Smečka tuhle knížku dokonale vystihuje.


Andrea R. Cremer
Překlad Lenky Faltejskové se mi líbil - sice jsem v angličtině nečetla celou knihu, ale originál některých pojmů (Guardians/Ochránci, Keepers/Strážci a Searchers/Hledači) jsem si našla na internetu a zní to docela hezky. Tak tam nebylo žádné zbytečné počešťování jmen, všechna zůstala tak, jak je autorka napsala. A že se jí opravdu povedlo trefit i ve jménech ten mystický tón - většina jmen se mi líbila (Bryn, Calla, Ren, Lumine - všechny tak seděly...)

Andrea Cremerová vypadá jako velice nadějná autorka. Doufám, že další knihy budou stejně dobré jako její debut - Smečka.

Kniha je mnohem lepší než jsem čekala - momentálně se nemůžu dočkat dalšího dílu - v originálu by  Wolfsbane mělo vyjít 26. července, jak je to s českým překladem, zatím nevím. Ale doufám, že to bude stejně rychle A kvalitně přeložené jako Smečka.


Hodnocení 9,1/10

9 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze :) A jsem ráda, že patříš do TEAM REN :D A když vím, že knihu přeložila Jana, budu se mít o to víc na co těšit :D

  OdpovědětVymazat
 2. Moc hezká recenze, taky jsem si napsala o RC a čekám kdy dorazí, abych se mohla pustit do čtení, podle tvé recenze soudím, že se mi kniha bude velice líbit, i když vlky nemám moc v lásce :)

  OdpovědětVymazat
 3. Panebože, Syki, až po přečtení tvého komentáře jsem si uvědomila, že jsem to spletla! Smečku přeložila Lenka Faltejsková, já si to spletla s Náhernými bytostmi - mám to teď rozečtené a nějak mě to zmátlo... :( Omlouvám se, jdu to hned opravit!

  OdpovědětVymazat
 4. LOL
  Doprčic, tak žádná Jana :D

  OdpovědětVymazat
 5. v jaké osobě je psaná? -1. nebo 3.?

  OdpovědětVymazat
 6. Anonymní: v 1.osobě, můžeš si to přečíst v ukázce :)

  OdpovědětVymazat
 7. Plně s tebou souhlasím a hlavně jsem ráda, že tu máš nasané kdy vyjde druhý díl. Já to nikde nemohla najít:D

  OdpovědětVymazat
 8. Nevíte někdo kde bych tu knížku mohla stáhnout???? :)

  OdpovědětVymazat
 9. Anet, o stažení v češtině nic nevím, ale jestli si ji chceš přečíst, tak to stojí za koupení :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře mě vždycky potěší, a snažím se dopovídat na všechny. Ale prosím, pokud použijete profil Anonymní, aspoň se na konci podepiště. Hodně Anonymních je pro mě matoucí :)